Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Urząd Gminy w Krzywdzie

Centrum Kultury i Integracji Społecznej w Krzywdzie

Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei

OSP w Radoryżu Kościelnym

Budynek Urzędu Gminy

Stawy w Radoryżu Kościelnym

Chleb dożynkowy

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Budynek Urzędu Gminy w Krzywdzie

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krzywdzie

Kościół w Radoryżu Kościelnym

OSP w Fiukówce

Miejsce wypoczynku w Krzywdzie

Podsumowanie Roku Henryka Sienkiewicza w Hucie Dąbrowie

15 grudnia w Zespole Szkół w Hucie Dąbrowie odbyło się Podsumowanie Roku Henryka Sienkiewicza. W uroczystości wzięli udział: wójt gminy Krzywda – Pan Jerzy Kędra, dyrektor Zespołu Szkół w Hucie Dąbrowie – Pan Ryszard Żurek, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej – Pan Maciej Cybulski, proboszcz parafii Huta Dąbrowa – ksiądz Jarosław Kisieliński, grono pedagogiczne oraz uczniowie szkoły.

Ustanowienie Roku Henryka Sienkiewicza było dla gospodarzy uroczystości istotnym faktem, bowiem nieopodal Huty Dąbrowy przyszedł na świat ten wielki Polak. W oddalonej o 15 km Woli Okrzejskiej przebywał młody Sienkiewicz do 9. roku życia. Ważne miejsce zajmuje również pobliska Okrzeja. To właśnie tu znajduje się kościół ufundowany przez pradziadków pisarza. W tym kościele brali ślub rodzice przyszłego Noblisty, chrzest przyjmowały wszystkie dzieci Państwa Sienkiewiczów, a podziemia kryją prochy członków rodu. Na miejscowym cmentarzu pochowana jest matka, a nieopodal znajduje się kopiec usypany ku czci Sienkiewicza.

Tak bliskie sąsiedztwo, ciągłe obcowanie wśród pamiątek i miejsc związanych z postacią Sienkiewicza oraz podziw dla talentu znanego na całym świecie pisarza sprawiły, że Zespół Szkół w Hucie Dąbrowie podczas obchodów Roku Sienkiewicza brał udział w każdej uroczystości zorganizowanej ku czci Noblisty. Jedną z nich był konkurs zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Łukowie. Laureatką została uczennica z Huty Dąbrowy – Patrycja Tratkiewicz. Praca Patrycji gościła również na wystawie w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu. Wystawa pokazywana będzie również w Stacjach Naukowych w Wiedniu i Rzymie oraz bibliotece miejskiej w podparyskiej miejscowości. Prezentacja tej pocztówki przyczyniła się do promocji szkoły poza granicami naszego kraju.
Kolejnym działaniem szkoły w kierunku obchodów roku sienkiewiczowskiego było włączenie się do akcji Ustanowienia Rekordu Polski w czytaniu Sienkiewicza. 5 maja, w 170 rocznicę urodzin Noblisty uczniowie oraz pracownicy szkoły zgromadzili się licznie w amfiteatrze. Do akcji włączyła się również aktywnie Ochotnicza Straż Pożarna Podosie.

7 maja w rocznicę chrztu Henryka Sienkiewicza przedstawiciele  Zespołu Szkół wzięli udział w plenerowej imprezie jubileuszowej „Laurka dla Małego Rycerza”. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć pokazy bractwa husarskiego, nauczyć się fechtunku rycerskiego, strzelania z łuku oraz posłuchać koncertu muzyki dawnej.
26 czerwca Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krzywdzie zorganizował „Powitanie wakacji z Sienkiewiczem”.  W programie znalazł się turniej sołectw „Sienkiewicz na wesoło” oraz przegląd artystycznych talentów wśród których znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół w Hucie Dąbrowie.

10 lipca szkoła wsparła inicjatywę organizacji rowerowego rajdu gwieździstego do Woli Okrzejskiej. Impreza miała charakter otwarty. Punkty startowe zlokalizowane były na terenie wszystkich gmin powiatu łukowskiego. Uroczyste zakończenie trasy odbyło się w Woli Okrzejskiej. Aby prawidłowo ukończyć rajd, każdy uczestnik musiał przejechać samodzielnie minimum jedną całą trasę oraz udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytania z zakresu życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. 

21 lipca do Muzeum w Woli Okrzejskiej w ramach obchodu Roku Sienkiewiczowskiego oraz Światowych Dni Młodzieży przybyła młodzież z Białorusi, Francji, Portugalii oraz Meksyku. Nie zabrakło tam również uczniów  Huty Dąbrowy. Wspólny śpiew i zabawa zintegrowały wszystkich uczestników. Wszyscy razem zatańczyli „kaczuchy”, belgijkę i zumbę.

3 września Zespół Szkół włączył się do akcji „Narodowe czytanie „Qvo vadis”, która odbyła się w miejscu urodzenia autora dzieła. Uczniowie mieli możliwość spotkania znanego aktora – Wojciecha Malajkata, zobaczenia nowej wystawy w muzeum, pokazu gladiatorów rzymskich, wzięcia udziału w turnieju antycznych gier planszowych i wielu innych atrakcjach.

4 września uczniowie brali aktywny udział w Dożynkach Gminnych pod hasłem „Sienkiewiczowskie tradycje”. Do twórczości najbardziej znanego syna tej ziemi nawiązywały między innymi stroje z „Trylogii”, w które byli ubrani starostowie dożynek, oraz wystrój stanowisk ze staropolskim jadłem. Wszyscy bawili się świetnie do późnego wieczora.

25 października w Zespole Szkół w Hucie Dąbrowie odbył się  konkurs zorganizowany przez bibliotekę szkolną i publiczną pt. „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”. Zwycięzcami konkursu byli: Magda Szczygieł, Natalia Stonio, Milena Chojniak. Wyróżnieni zostali: Kacper Kot i Natalia Warda.
5 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego przez biblioteki Zaprojektuj obwolutę dowolnego utworu Henryka Sienkiewicza. Z pośród 66 prac dostarczonych przez uczniów gimnazjum jury wybrało najciekawsze i przyznało I miejsce – Martyna Cegiełka, II – Weronika Jędrych, III – Gabriela Kimak, wyróżnienia otrzymali: Anna Walkiewicz, Marlena Kiliszek. Wiktoria Kowalik, Natalia Beczek, Jakub Nowek, Dorota Czajka, Anna Mućka. Nagrody wręczyli osobiście – Wójt Gminy Krzywda, Dyrektor Zespołu Szkół w Hucie Dąbrowie, Dyrektor Muzeum w Woli Okrzejskiej, organizatorzy konkursu - Pani Krystyna Łuckiewicz i Pani Katarzyna Gajownik. 

Podczas uroczystości głos zabrał Pan Jerzy Kędra dziękując za zaangażowanie szkoły w uroczystości obchodów roku sienkiewiczowskiego, Pan Maciej Cybulski, który docenił działania szkoły na rzecz uczczenia pamięci Noblisty. Wraz z Wójtem wręczył on Dyrektorowi Szkoły w Hucie Dąbrowie – Panu Ryszardowi Żurkowi pisemne podziękowanie za  wspieranie działalności kulturalnej. Dyrektor miejscowej szkoły, podziękował wszystkim – przybyłym na tę uroczystość gościom oraz młodzieży i gronu za tak liczny udział w uroczystościach sienkiewiczowskich prowadzonych na terenie całej gminy.