Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Urząd Gminy w Krzywdzie

Centrum Kultury i Integracji Społecznej w Krzywdzie

Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei

OSP w Radoryżu Kościelnym

Budynek Urzędu Gminy

Stawy w Radoryżu Kościelnym

Chleb dożynkowy

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Budynek Urzędu Gminy w Krzywdzie

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krzywdzie

Kościół w Radoryżu Kościelnym

OSP w Fiukówce

Miejsce wypoczynku w Krzywdzie

Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym

Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym

Dyrektor: Wojciech Czerniec

  • Przedszkole
  • Szkoła Podstawowa

adres: Radoryż Smolany 26
21-470 Krzywda
tel.: (25) 75-51-396
e-mail: sp_radsmol@poczta.onet.pl

Strona WWW: Strona ZS Radoryż Smolany

Adres BIP: BIP ZS Radoryż Smolany

Historia

Dzieje Szkoły Podstawowej w Radoryżu Smolanym opracowano na podstawie relacji starszych mieszkańców tej wsi, dokumentów szkolnych oraz wspomnień nauczycieli uprzednio tu pracujących.

Szkołę zorganizowano w 1946 roku, po przeniesieniu Urzędu Gminy do Krzywdy. Daty zbudowania drewnianej części budynku nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy wsi. Wiadomo tylko, że przed szkołą mieścił się tu Urząd Gminy. Pierwszym kierownikiem szkoły był Pan Prus, oficer WP, który z powodu prześladowań przez "bandę leśną" musiał opuścić tę placówkę. Posadę po nim objęła Pani Genowefa Zalewska a potem Pani Maria Oniszczuk.

Dzieci uczyły się wtedy w dwóch salach lekcyjnych na zmianę. Klas było pięć. Co drugi dzień jedna nauczycielka uczyła każdą klasę. W czerwcu 1950 roku po raz pierwszy w dziejach Radoryża Smolanego szkołę ukończyła klasa siódma. W 1951 roku w szkole został przeprowadzony remont. W rezultacie przybyły dwie klasy, powstałe z byłej kancelarii gminnej i dwóch salek aresztu. Wtedy też zmieniono starą, słomianą strzechę na blachę. Po odejściu Pani Oniszczuk kierownictwo szkoły objął Pan Leon Gajo, który pracował tu z żoną aż do sierpnia 1963 roku. W tym czasie dobudowano murowaną część szkoły, w której znajdowały się dwie sale lekcyjne, korytarz oraz pokój nauczycielski. W 1963 roku kierownikiem szkoły został Pan Władysław Białucha. W tym roku na placu szkolnym zorganizowano boisko sportowe. Następnie pobudowano budynek gospodarczy. W kolejnych latach placówką kierowali: Pani Genowefa Swider i Pan Kazimierz Swider. Zakupiono wtedy wiele pomocy naukowych i sprzęt do klas młodszych. W roku szkolnym dyrektorem szkoły została Pani Paulina Rybak. Wtedy to ze względu na trudności lokalowe wznowiono filię w Hucie Radoryskiej. W szkole było coraz ciaśniej. Zastanawiano się co zrobić z tą placówką. Pomysłów było wiele. Jeden z nich to obniżenie stopnia organizacyjnego szkoły do klas I-IV i dowożenie dzieci klas V-VIII do Szkoły Podstawowej w Radoryżu Kościelnym.Odstąpiono od tego ze względu na brak przyzwolenia społecznego.Jeszcze jedno dobudowanie sal lekcyjnych było również bez sensy. Należało więc pomyśleć o nowej szkole. Początkowo była ona w sferze marzeń. Zapoczątkowano zbiórkę pieniedzy. Powołano Komitet Budowy Szkoły. W międzyczasie 1 lipca 1991 roku dyrektorem szkoły został Pan Adam Mostowski i to za jego kadencji w 1993 roku rozpoczęto prace przygotowawcze do budowy nowej szkoły. Budynek szkolny wznoszony był w sposób nietypowy, ponieważ prawie wszystkie niefachowe prace wykonywali pracownicy oddelegowani przez Rejonowy Urząd Pracy, rodziców i społeczeństwo naszego obwodu szkolnego. 18 września 1997r. na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Radoryża Smolanego i okolic. Tego dnia uroczyście, wobec licznie zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów oddano do użytku nowy budynek szkolny, w którym było dziewięć sal do nauki, kuchnia ze stołówką, sanitariaty, pomieszczenie biblioteki, pokój nauczycielski, sala komputerowa, pomieszczenia socjalne.

W dniu 19 września 2000 roku szkoła otrzymała imię Ks.Kard. Stefana Wyszyńskiego i ufundowany został sztandar.

10 stycznia 2004 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowo wybudowanej sali gimnastycznej, która znacząco wpływa na rozwój naszej placówki. W tym samym roku, tylko w listopadzie,powstał w naszej szkole Uczniowski Ludowy Klub Sportowy, inicjatorem utworzenia tego stowarzyszenia, które pozyskuje corocznie środki zewnętrzne z Urzędu Gminy na rozwój sportu, był nauczyciel wychowania fizycznego Wojciech Czerniec.

We wrześniu 2006 roku oddano do użutku wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią.

30 września 2013 roku Uchwałą Rady Gminy w Krzywdzie utworzono Publiczne Przedszkole w Radoryżu Smolanym, natomiast niespełna rok po tym wydarzeniu, Uchwałą Rady Gminy, Przedszkole i Szkołę Podstawową połączono w Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym, który rozpoczął swą działalność od 1 września 2014 roku. Od chwili utworzonia Zespołu Szkół funkcję Dyrektora naszej szkoły pełni Pan Wojciech Czerniec.