Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Urząd Gminy w Krzywdzie

Centrum Kultury i Integracji Społecznej w Krzywdzie

Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei

OSP w Radoryżu Kościelnym

Budynek Urzędu Gminy

Stawy w Radoryżu Kościelnym

Chleb dożynkowy

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Budynek Urzędu Gminy w Krzywdzie

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Krzywdzie

Kościół w Radoryżu Kościelnym

OSP w Fiukówce

Miejsce wypoczynku w Krzywdzie

Okrzeja

Okrzeja, Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła

 

Parafia Okrzeja

 

Proboszcz:  Ks. Kanonik Sylwester Borkowski
21-480 Okrzeja
gm. Krzywda,
pow. Łuków,
woj. lubelskie

 

Kontakt:
Proboszcz: tel. (25) 755-07-47;
Wikariusze: tel. (25) 755-07-51, 755-07-21

 

Kościół obecny murowany obudowany w 1793 r. kosztem Teresy z Lelewelów Cieciszowskiej, prababki Henryka Sienkiewicza. Kościół konsekrował w 1806 r. Biskup Kacper Kazimierz Cieciszowski biskup Łucki później Arcybiskup Metropolita Mohilowski brat Adama Kolumny Cieciszowskiego pisarza koronnego.
W 1843 r. Józef Sienkiewicz poślubił Stefanię Cieciszowską z którego to małżeństwa urodził się Henryk, Adam, Aleksander Pius Sienkiewicz w Woli Okrzejskiej. Dnia 5 maja 1846 r. (akt chrztu w księgach metrycznych parafii Okrzeja).
Kościół odnowiony wewnątrz w 1974 r. Kościół odnawiał artysta malarz Jan Molga z Warszawy. Na suficie zostały namalowane trzy obrazy. W prezbiterium w plafonie owalnym Zmartwychwstanie Pana Jezusa, w nawie sceny z "Quo Vadis" i z "Potopu" w plafonie w kształcie krzyża greckiego:
1.Dokąd idziesz Panie.
2.Obrona Jasnej Góry.

Sklepienie


Na ścianie lewej wewnątrz kościoła umieszczone są dwie tablice pamiątkowe dziadka i babki H. Sienkiewicza, po prawej stronie kościoła znajdują się tablice pamiątkowe właścicieli majątku Jagodne.
Na zewnątrz kościoła od strony północnej jest nagrobek z herbem Cieciszowskich, a pod kościołem pochowani są Teresa z Lelewelów Cieciszowska, jej mąż Adam Cieciszowski pisarz koronny, ich syn Adam Kolumna Cieciszowski z żoną Felicjanną z Roztworowskich -Cieciszowską
Na ścianie od strony wschodniej jest obraz św. Antoniego. Kościół z zewnątrz był tynkowany w 1975 r. a malowany 1977 r.
INFORMACJA
Na cmentarzu grzebalnym w Okrzei jest grób matki H. Sienkiewicza, Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej zmarłej 1 września 1873 r. w Woli Gułowskiej. Tuż za cmentarzem usypany jest kopiec ku czci H. Sienkiewicza (1 września 1932 r. - 1 września 1937r.). Kopiec oddano społeczeństwu 2 października 1938 r. przy udziale wielotysięcznej rzeszy Polaków z całej Polski.
Inicjatorem budowy kopca był Ks. Henryk Przeżdzierski Ordynariusz Siedlecki (List pasterski do młodzieży z 25.X.1924 r.)
Komitet budowy kopca: Antoni Kresa Proboszcz Okrzejski, Stanisław Kurek Organista Okrzejski, Jan Stanisław Majewski z Łukowa, Jan Kazimierz Siwiński z Okrzei, Włodzimierz Włodarski z Warszawy. Ks. Antoni Kresa został zamordowany w Oświęcimiu dnia 31 marca 1941 r.