Gmina Krzywda

Charakterystyka

Gmina jest obszarem typowo rolniczym, na którym władze samorządowe dbają o to, aby stała się regionem pożądanym przez inwestorów. W ostatnich latach zauważa się powolne ożywienie gospodarcze oraz rozwój drobnego przemysłu, rzemiosła i wytwórczości. Wpływ na tę sytuację wywiera korzystne położenie przy linii kolejowej Łuków-Dęblin oraz dostępna komunikacja drogowa. Po wejściu do Unii Europejskiej intensywnie rozwija się rolnictwo - głównie produkcja mleczna, najbardziej widać to po ilości wybudowanych nowoczesnych obór dla krów mlecznych.

 

Oprócz gospodarstw rolnych funkcjonuje tu kilka zakładów przemysłowych, takich jak funkcjonująca od 1824 roku Huta Szkła Gospodarczego „Dąbrowa" w Hucie Dąbrowie, Huta Szkła Jerzy Cegliński i Ryszard Przeworski w Krzywdzie, zakład dziewiarski „Wadima" w Krzywdzie, Zakład Zmechanizowanych Robót i Eksploatacji Kruszyw Ziemnych Stanisław Pietrzak w Krzywdzie oraz firma Jerzego Redzika w Hucie Dąbrowie.

 

Na terenie gminy funkcjonują cztery szkoły podstawowe, jedno gimnazjum i trzy zespoły szkół oraz jedna szkoła ponadgimnazjalna - Zespół Szkół w Radoryżu Smolanym. Obiekty mogą poszczycić się bardzo dobrym zapleczem, a w Krzywdzie, Okrzei i Hucie Dąbrowie funkcjonują ośrodki sportu i rekreacji z pełnowymiarowymi boiskami do gier zespołowych oraz lekkoatletyki. Większość środków na te inwestycje pochodziła z funduszy unijnych i Totalizatora Sportowego.

 

95% gospodarstw zaopatrzonych jest w wodę z gminnego wodociągu, wybudowano także dwie oczyszczalnie ścieków: w Krzywdzie i Hucie Dąbrowie. W 2010 roku wybudowano trzecią oczyszczalnię w miejscowości Okrzeja.

 

Chlubą gminy jest Wola Okrzejska - miejsce urodzin Henryka Sienkiewicza oraz Okrzeja, gdzie społeczeństwo w hołdzie dla noblisty usypało kopiec i ufundowało pomnik-popiersie Henryka Sienkiewicza, a fundatorem kościoła parafialnego jest babka Sienkiewicza - Teresa z Lelewelów Cieciszowska.

 

Informacje pochodzą z zasobów Gminnej Biblioteki Publicznej.