Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa publikujemy informacje na temat zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz porady jak zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami.
Definicja cyberbezpieczeństwa
Cyberbezpieczeństwo to zgodnie z obowiązującymi przepisami „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy” (art. 2 pkt 4) Ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz.U. z 2020 r. poz. 1369, z późn.zm.).
Najpopularniejsze zagrożenia w cyberprzestrzeni:
- ataki z użyciem szkodliwego oprogramowania (malware, wirusy, robaki, itp.);
- ataki socjotechniczne (przykładowo phishing, czyli metoda polegająca na wyłudzaniu poufnych informacji przez podszycie się pod godną zaufania osobę lub instytucję);
- kradzieże (wyłudzenia), modyfikacje lub niszczenie danych;
- kradzieże tożsamości;
- blokowanie dostępu do usług;
- SPAM (niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne mogące zawierać odnośniki do szkodliwego oprogramowania).
Sposoby zabezpieczenia się przed zagrożeniami:
- Aktualizowanie systemu operacyjnego i aplikacji bez zbędnej zwłoki.
- Regularne wykonywanie kopii zapasowych ważnych danych na zewnętrzny nośnik. Taki nośnik podpinamy tylko jak wykonujemy kopię. W przypadku zaszyfrowania danych, będziesz mógł je przywrócić z kopii zapasowej.
- Higiena hasła - nie da się obronić przed atakami używając prostych haseł, takich jak „1234”. Odpowiednie, złożone hasło może ochronić konsumentów przed zagrożeniami cybernetycznymi.
- Oprogramowanie antywirusowe - subskrybuj dobrej jakości oprogramowanie antywirusowe oraz zaplanuj aktualizacje automatyczne systemu operacyjnego na Twoim urządzeniu.
- Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia. Zachowaj ostrożność podczas otwierania załączników plików. Na przykład, jeśli otrzymasz wiadomość e-mail z załącznikiem PDF z opisem „zaległa faktura”, nie otwieraj go jeśli zobaczysz, że pochodzi on z nietypowego e-maila, takiego jak jank4a361@gmail.com ! Otwórz dopiero jeżeli masz 100% pewności, że wiesz kto wysłał wiadomość.
- Nie korzystaj ze stron internetowych, które nie mają ważnego certyfikatu bezpieczeństwa, chyba że masz stuprocentową pewność, że strona taka jest bezpieczna.
- Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują darmowe atrakcje (filmiki, muzykę, aplikacje) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
- Nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie będą one widoczne dla osób trzecich.
- Pamiętaj, że żadna instytucja nie wysyła e-maili do swoich klientów/interesantów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.
Zrozumienie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i stosowanie sposobów zabezpieczania się przed zagrożeniami to wiedza niezbędna każdemu użytkownikowi komputera, smartphona czy też usług internetowych. Należy pamiętać, że najlepszym sposobem na ustrzeżenie się przed negatywnymi skutkami zagrożeń jest działalność zapobiegawcza.
Dodatkowe informacje można znaleźć:
- w publikacjach na witrynie internetowej CSIRT NASK – Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego działającego na poziomie krajowym pod adresem: https://www.cert.pl/publikacje/
- w poradach bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów na witrynie internetowej CSIRT NASK pod adresem: https://www.cert.pl/ouch/
- w poradach CSIRT NASK dotyczących tworzenia silnych haseł pod adresem: https://www.cert.pl/hasla/
- w publikacjach Dyżurnet - zespołu ekspertów NASK - punktu kontaktowego do zgłaszania nielegalnych treści w Internecie pod adresem: https://dyzurnet.pl/publikacje
- w bazie wiedzy na witrynie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod adresem: https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/cyberbezpieczenstwo
- na stronie internetowej kampanii STÓJ. POMYŚL. POŁĄCZ pod adresem: https://stojpomyslpolacz.pl/stp/.
Incydenty cyberbezpieczeństwa możecie Państwo zgłaszać pod adresem incydent.cert.pl
Podejrzane strony które mogą wyłudzać dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych lub serwisów społecznościowych, mogą Państwo zgłaszać za pomocą formularza dostępnego na incydent.cert.pl/phishing
W przypadku gdy źródłem podejrzanej strony jest wiadomość SMS, możecie Państwo ją przekazać CSIRT NASK na numer 8080 w sposób opisany poniżej:
Podejrzaną wiadomość SMS zawierającą link możecie Państwo przesłać na numer 8080 wykorzystując funkcję "przekaż" albo "udostępnij" w swoim telefonie. Trafi ona bezpośrednio do analityków CERT NASK, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Z jednego numeru można zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin. Należy pamiętać że numer służy wyłącznie do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji) - nie przyjmowane tą drogą będą zgłoszenia dotyczące usług SMS premium. Podany numer służy tylko do przyjmowania SMS-ów - numer do telefonicznego zgłaszania incydentów znajduje się na stronie https://incydent.cert.pl .